Czym są i jakie są wskazania do ich zastosowania.

Coraz częściej otrzymujemy zapytania dotyczące zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych jako alternatywy do implantów. Dlatego też poprosiliśmy naszego eksperta – lek. dent. Magdalenę Mikietyńską, specjalistę protetyki stomatologicznej, o przybliżenie specyfiki tej metody uzupełnienia protetycznego.

1. Czym są wkłady koronowo-korzeniowe?

Wkłady koronowo-korzeniowe to stałe uzupełnienia protetyczne, służące do odbudowy zniszczonej w znacznym stopniu korony zęba, wykorzystujące zachowany korzeń zęba pacjenta.
Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych sprawia, że zęby mogą dalej pełnić swoją funkcję, nawet w przypadku, gdy ich korona uległa złamaniu lub została w znacznym stopniu zniszczona przez próchnicę.

2. Kiedy wykonujemy wkłady koronowo-korzeniowe?

Wkłady koronowo-korzeniowe stosowane są w zębach po prawidłowym leczeniu endodontycznym (kanałowym), których korona została zniszczona całkowicie lub w ponad 50%.

3. Ile czasu zajmuje wykonanie takiego wkładu?

Indywidualny wkład koronowo-korzeniowy wykonywany jest w trakcie dwóch wizyt stomatologicznych. Na pierwszej wizycie, po wykonaniu badania rentgenowskiego, oraz przygotowaniu korzenia zęba, pobierany jest wycisk, a ząb zabezpieczony jest opatrunkiem tymczasowym. Na drugiej wizycie, przygotowany przez technika dentystycznego wkład cementowany jest na stałe w korzeniu zęba.

4. Jak zbudowany jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy zbudowany jest z dwóch części. Pierwsza – część koronowa, widoczna w jamie ustnej tworzy substytut zniszczonej korony zęba i tworzy rdzeń dla przyszłej korony protetycznej.
Druga – część korzeniowa, stanowi element retencyjny i umocowywana jest w odpowiednio przygotowanym kanale korzenia zęba.

5. Czy wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego kończy proces leczenia?

Nie. Wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego jest pośrednim etapem leczenia. Kolejnym etapem leczenia jest wykonanie korony lub mostu protetycznego dla odtworzenia funkcji i estetyki. Wkład koronowo-korzeniowy może służyć również jako element poprawiający utrzymanie protezy u pacjenta. W takim wypadku część widoczna w jamie ustnej ma charakterystyczny kształt kulki.

Wkłady koronowo-korzeniowe

6. Czy wkład koronowo-korzeniowy zawsze wygląda tak samo?

Nie. Jest wiele rodzajów wkładów koronowo-korzeniowych. Wkłady wykonywane indywidualnie dla pacjenta mają zawsze swój unikalny kształt. Dla zębów z jednym korzeniem są to wkłady jednoczęściowe, a dla zębów wielokorzeniowych są to wkłady składane z 2 lub 3 części. Odrębną grupę stanowią wkłady standardowe, które występują w kilku rozmiarach, natomiast ich kształt jest jednakowy. Różnią się one materiałem – mogą być to wkłady metalowe lub z włókna szklanego.

7. Z jakich materiałów można wykonać wkłady koronowo-korzeniowe?

Najczęściej wykonywane są wkłady metalowe, odlewane ze stopu chromowo-kobaltowego, mające charakterystyczny ciemno szary kolor. Wkłady metalowe w zębach przednich mogą być wykonane również ze złota, co pozwala na osiągniecie jeszcze lepszego efekty estetycznego, wykonanych na nich koron porcelanowych.

8. Czy zawsze wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego odbywa się na dwóch wizytach?

Nie. W przypadku wkładów standardowych odbudowa części zęba przy pomocy wkładu odbywa się na jednej wizycie.

9. Czym różni się wkład koronowo-korzeniowy od implantu?

Oba uzupełnienia protetyczne pomagają odbudować utraconą koronę zęba. W przypadku wkładu koronowego część retencyjna umocowana jest w korzeniu zęba pacjenta, implant natomiast umocowany jest bezpośrednio w kości wyrostka zębodołowego. Implant stosowany jest w przypadku utraty zęba przez pacjenta.

10. Kto decyduje jaki rodzaj wkładu zostanie wykonany?

 

Po rozmowie z pacjentem, lekarz decyduje jaki rodzaj wkładu zostanie wykonany. Należy pamiętać, że sytuacja kliniczna u każdego pacjenta jest inna. W zależności od stopnia zniszczenia zęba, warunków estetycznych oraz planowanej pracy protetycznej lekarz decyduje jaki rodzaj wkładu zostanie wykonany.


Autor artykułu: