Jesteś tutaj:

Cała prawda o szczoteczkach sonicznych

Szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki elektrycznej, której działanie opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o ściśle określonej częstotliwości. Drugą cechą odróżniającą szczoteczki soniczne od innych szczoteczek elektrycznych jest wykonanie ruchu wymiatającego, który umożliwia skuteczne usunięcie zabrudzeń z powierzchni zębów.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Fale dźwiękowe, które powstają w szczoteczce powodują drgania włókna szczoteczki i docierają na odległość 4 mm od końca włókna, wprawiając tym w ruch cząsteczki śliny i wody wraz ze znajdującą się w nich pastą. Powstające wówczas mikrobąbelki usuwają bakterie oraz osad nazębny, co znacznie zwiększa efekty czyszczenia zębów – zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych – takich, do których nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie dotrzeć szczoteczką manualną czy rotacyjną. Efekt przenoszenia drgań z włókien szczoteczki na wodę, tworzenie mikrobąbelków oraz dynamiczny przepływ wody w przestrzeniach międzyzębowych nazywamy zjawiskiem kawitacji.

Dla kogo są szczoteczki soniczne?

Szczoteczki soniczne mimo intensywnej, szybkiej pracy i dużej ilości drgań są w pełni bezpieczne dla dziąseł i szkliwa, jak również rozwiązań protetycznych, czy aparatów ortodontycznych znajdujących się na zębach. Odpowiednio dobrany program czyszczenia oraz główka szczotki zapewniają ich wysoką skuteczność. Szczoteczki soniczne mogą być używane zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Szeroka oferta modeli, kolorów oraz dodatkowych akcesoriów sprawia, że każdy może znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Czy szczoteczki soniczne to rozwiązanie dla leniwych?

Należy pamiętać, że szczoteczka soniczna nie wykonuje całej pracy za nas. Przy szczoteczkach elektrycznych odpowiednia technika szczotkowania również odgrywa kluczową rolę.

Jak zatem należy używać szczoteczki sonicznej?

 • Zaaplikuj odpowiednią ilość pasty na główkę szczoteczki.
 • Przyłóż główkę do powierzchni zębów i linii dziąseł, a następnie ją włącz.
 • Pamiętaj, że główka musi być skierowana do linii dziąseł pod kątem 45 stopni.
 • Szczotkując zęby, wykonuj ruch wymiatający (od linii dziąseł do szczytu korony zębów).
 • Pamiętaj o przyłożeniu szczoteczki do każdej powierzchni zęba.
 • W trakcie szczotkowania kontroluj siłę nacisku szczotki, tak by nie przyciskać jej zbyt mocno i tym samym nie uszkadzać dziąsła.
 • Regularnie wymieniaj główkę szczoteczki, która zużywa się w trakcie każdego szczotkowania.
Zadzwonimy do Ciebie

  Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00 – 807 Warszawa. Pełna informacja na temat przetwarzania danych: klauzula informacyjna.  ...................................................................................................................................................................................................