Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest warunkiem zachowania zdrowia zębów. Istnieje wiele technik i akcesoriów do utrzymania higieny...

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest warunkiem zachowania zdrowia zębów. Istnieje wiele technik i akcesoriów do utrzymania higieny. Ich dobór w dużym stopniu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta (np. wiek, nadwrażliwość, zapalenie dziąseł, aparat ortodontyczny, implanty lub inne uzupełnienia protetyczne). Dlatego w klinice stomatologicznej Dental Sense Medicover stawiamy na indywidualny program higieny ustnej. Podczas wizyty profilaktycznej doradzimy Tobie w:

  • optymalnej metodzie mycia zębów,
  • korzystaniu z irygatorów,
  • wyborze właściwej szczoteczki i pasty do zębów,
  • wyborze odpowiednich akcesoriów oraz ich prawidłowym użyciu (np. nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe).

Tymczasem zwracamy uwagę na kilka podstawowych zasad:

  1. Wybieraj miękkie szczoteczki do zębów, aby podczas szczotkowania nie podrażniać dziąseł i nie odsłaniać szyjek zębowych. Wymieniaj szczoteczkę co 3-4 miesiące.
  2. Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Uważaj przy tym na prawidłową technikę. Zbyt energiczne szczotkowania może doprowadzić do powstania ubytków spowodowanych tarciem i w konsekwencji do nadwrażliwości zębów. Pamiętaj aby szczotkować nie tylko zęby, ale również dziąsła i język.
  3. Wybieraj pasty zawierające fluor. Wzmacniają one strukturę szkliwa oraz zapobiegają próchnicy. Pasty mogą posiadać różne dawki fluoru w zależności od wieku osoby.
  4. Używaj nić dentystyczną lub specjalne mini szczoteczki, które umożliwiają dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Pamiętaj, że zwykła szczoteczka wyczyści tylko 60% powierzchni zębów.
  5. Ogranicz pokarmy bogate w cukier, a szczególnie ich podjadanie między posiłkami. Naraża to zęby na niekorzystne działanie kwasów organicznych, co jest główną przyczyną powstania próchnicy.
  6. Jeżeli nie masz możliwości oczyszczenia zębów po posiłku, wypłucz usta przez 30 sekund – 1 minutę wodą lub najlepiej płynem do płukania. Dodatkowo możesz użyć gumy do żucia. Wybieraj jednak te zawierające ksylitol zamiast cukru.