Czy leczenie ortotropowe jest bolesne?

W przypadku leczenia ortotropowego kluczową rolę odgrywa współpraca dziecka. Jeżeli dziecko nosi aparat zgodnie z zaleceniami tj. 24h/ dobę (aparat zdejmowany jest jedynie do mycia zębów) leczenie przebiega bezboleśnie. W początkowym etapie (zazwyczaj ok. 1 tydzień) dziecko może odczuwać dyskomfort związany z użytkowaniem aparatu, po czym pacjent przyzwyczaja się do aparatu, a dyskomfort ten bardzo szybko mija.

 

Czy aparat w leczeniu ortotropowym jest stały?

Aparaty stosowane w leczeniu ortotropowym nazywane są Bioblokami. Są to aparaty ruchome, wyjmowane. Składają się z cienkiej akrylowej płytki przedzielonej śrubą (która umożliwia poszerzanie) oraz klamer zapewniających bardzo dobre utrzymanie aparatu na zębach. W celu skutecznego leczenia aparat powinien być noszony całą dobę.

 

Które obszary życia pacjenta może poprawić poprzez odpowiednio prowadzone leczenie metodą ortotropii?

Leczenie metodą ortotropii wpłynąć przede wszystkim na poprawę oddychania, ale także połykania i wymowy. Dodatkowo prawidłowo ukierunkowany wzrost pomaga w powstaniu pięknej twarzy i pięknego uśmiechu.
Podczas leczenia, szczęka i żuchwa ulegają poszerzeniu. Szerokie podniebienie umożliwia prawidłowe pozycjonowanie języka. Język podczas połykania może swobodnie układać się na podniebieniu, usta pozostają zamknięte.

 

Czym różnią się aparaty wykorzystywane w metodzie ortotropowej od standardowych aparatów stosowanych we wczesnym leczeniu dzieci?

Biobloki są aparatami wygodniejszymi w użytkowaniu. Płyta akrylowa jest mniejsza i cieńsza, nie pokrywa całego podniebienia. Metalowe klamry na zębach zapewniają perfekcyjne utrzymanie. Aparat działa 24/ dobę, dzięki czemu przy współpracy pacjenta bardzo szybko daje wspaniałe efekty.

 

Czy w procesie leczenie metodą ortotropii biorą również udział inni eksperci?

Często kierujemy naszych małych pacjentów do specjalistów z zakresu neurologopedii, fizjoterapii oraz laryngologii.

 

Czym jest Metoda GOPex?

Metoda GOPex (Good Oral Posture exercises) została stworzona przez dr Simona Wonga i dr Sandry Khan. Są to ćwiczenia poprawiające postawę jamy ustnej. Ćwiczenia wpływają na prawidłowy rozwój twarzy, poszerzenie dróg oddechowych, prawidłowe ustawienie zębów. Podczas leczenia lekarz prowadzący przekazuje rodzicom i pacjentowi dokładne instrukcje odnośnie wykonywanym ćwiczeń.

 


 

Artykuł został napisany przez: