Kto może mieć implanty?

Każdy pacjent jest poddawany nieinwazyjnym badaniom diagnostycznym oraz wywiadowi, na podstawie których określamy możliwości i rodzaj stosowanego leczenia. W niektórych stanach chorobowych takich jak cukrzyca należy przedsięwziąć dodatkowe starania, aby schorzenia te nie wykluczały całkowicie skorzystania z implantów. Nie stosuje się zabiegu implantacji u kobiet w ciąży i osób poniżej 16 roku życia. Decydujące znaczenie na przebieg leczenia ma również ograniczenie palenia papierosów.

Na podstawie badań oraz własnych doświadczeń możemy śmiało stwierdzić, że implanty mogą służyć pacjentom dożywotnio. W Dental Sense Medicover jesteśmy przekonani, że prawidłowo zaplanowane oraz starannie wykonane leczenie jest podstawą sukcesu.

Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość implantów jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty kontrolne.

Okres gojenia trwa zwykle około 2-3 miesięcy, w zależności od lokalizacji wszczepienia implantu.

Bardzo ważne dla tego procesu są pierwsze dni i tygodnie po zabiegu. Ważne jest, aby w tym czasie nie doszło do powstania stanu zapalnego tkanek miękkich i kości, który mógłby zaburzyć osteointegrację, czyli proces zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością.

Zaleca się, aby:

  • bezpośrednio po zabiegu zrobić zimny okład z lodu na twarz,
  • jeść i pić dopiero po odzyskaniu pełnego czucia w znieczulonej okolicy,
  • unikać gorących pokarmów i płynów w pierwszych dniach po zabiegu,
  • nie palić papierosów oraz nie pić alkoholu w pierwszych dniach po zabiegu,
  • mówić możliwie mało przez pierwsze 2 dni po zabiegu,
  • Unikać wysiłku fizycznego oraz nie schylać się,
  • nie korzystać z sauny, solarium czy basenu,
  • po każdym posiłku przepłukać usta letnią, przegotowaną wodą,
  • 3-4 razy dziennie stosować płukanki takie jak: Corsodyl, Eludril, Dentosept,
  • regularnie czyścić pozostałe zęby, oszczędzając jednak okolice implantacji, do tego celu można używać specjalnej miękkiej szczoteczki chirurgicznej.

Utrata zęba może być bolesna w skutkach, nie tylko poprzez negatywne zmiany w naszym wyglądzie ale również dlatego, że prowadzi do szeregu fizycznych zmian, które mogła wpłynąć na nasze zdrowie. Uzupełnienie braku zęba niezwłocznie po jego utracie przeciwdziała daleko idącym konsekwencjom, takim jak:

  • zanik kości,
  • przesunięcia i rozchwianie zębów,
  • zaburzenia zgryzu jako wynik przemieszczenia zębów,
  • nieprawidłowa praca stawu skroniowo-żuchwowego,
  • problemy z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmów,
  • przeciążenia pozostałych zębów.

Korony cyrkowonowe są nowoczesnym i najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem na rynku. Wykonane są w technologii CAD/CAM, która zapewnia wysoką precyzję i pozwala koronie doskonale przylegać do zęba i dziąsła. Cyrkon (tlenek cyrkonu) jest materiałem niezwykle wytrzymałym. W odróżnieniu od metalu charakteryzuje się wysoką biozgodnoscią i nie powoduje reakcji alergicznych u pacjentów. Jednak największą zaletą koron cyrkonowych jest wygląd estetyczny. Dzięki wysokiej przepuszczalności światła oraz swojej strukturze są one nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

W przypadku koron na podbudowie metalowej nigdy nie uzyska się tak estetycznego efektu jak przy koronach pełnoceramicznych. Głównym powodem do tego jest metal, który nie przepuszcza światła oraz tworzy silne przebarwienia w okolicy dziąsła. Poza tym metal może czasem wywołać reakcje alergiczne u pacjentów.

Korony pełnoceramiczne nie tylko zapewniają piękny i naturalny wygląd, ale są również trwałe i nie mają negatywnego wpływu na dziąsła. Porcelana jest materiałem stabilnym, nie ulega starciu, przebarwieniom, nie powoduje reakcji alergicznych i jest doskonale tolerowana przez organizm.

W klinice stomatologicznej Dental Sense Medicover podchodzimy do każdego przypadku z perspektywy pacjenta. Pragniemy aby każdy pacjent był pewny, że wybiera dla siebie najlepsze rozwiązanie. Dlatego podczas konsultacji omówimy z Tobą najważniejsze aspekty planowanych prac, takie jak:

  • Estetyka
  • Funkcjonalność
  • Wygoda
  • Wytrzymałość
  • Koszt

Po zabiegu zakładamy szwy i opatrunek uciskowy. Pacjent dostaje kompres chłodzący i zalecenia pozabiegowe na piśmie. Niezwykle istotnym jest ciągłe chłodzenie policzka i utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W tym celu pomogą zalecone przez lekarza płukanki przeciwzapalne oraz odpowiednie pozabiegowe szczoteczki do zębów. Z chwilą ustąpienia znieczulenia pojawia się ból, który łatwo można zlikwidować stosując tabletkę przeciwbólową. Obrzęk i ewentualny ból mogą się utrzymywać przez 2-3 dni. W niektórych przypadkach może być wskazana antybiotykoterapia. Zwykle po tygodniu odbywa się wizyta kontrolna, połączona z usunięciem szwów.

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w przypadku, gdy niewyleczona w porę próchnica naruszy struktury zęba prowadząc do zapalenia miazgi. Do innych powodów leczenia należą zaawansowana paradontoza lub uraz zęba. Początkowy stan zapalny miazgi zęba może często się objawiać samoistnym bólem lub nadwrażliwością na temperaturę. Z kolei przewlekły stan zapalny może nie dawać żadnych objawów i zostać wykryty dopiero na zdjęciu RTG.

Leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. W sytuacjach tego wymagających zabieg jest przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić lekka wrażliwość przy nacisku na leczony ząb. Objaw ten jest normalny i ustępuje po kilku dniach.

Ból zęba występuje natomiast przed leczeniem kanałowym i jest związany ze stanem zapalnym. W rezultacie jest zupełnie na odwrót - leczenie kanałowe przynosi w większości przypadków ulgę od bólu.

Nie wyleczenie zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami, takimi jak resorpcja czy zapalenie kości. W związku z czym jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja zęba. Jest to metoda nieodwracalna, powodująca konieczność uzupełnienia braku zębowego mostem lub implantem. Własny ząb jest zawsze bardziej cenny niż najlepsza odbudowa protetyczna. Dlatego zdecydowanie warto podjąć się leczenia kanałowego, które jest metodą mniej inwazyjną oraz często jedyną szansą wyleczenia chorego zęba.

Wysoka skuteczność leczenia endodontycznego w Dental Sense Medicover pozwala na uratowanie prawie każdego zęba zamiast zastąpienia go droższymi rozwiązaniami.

Stłoczone i nieprawidłowo ustawione zęby to nie tylko problem kosmetyczny, ale również utrudnienie w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Może to spowodować wczesną utratę uzębienia na skutek próchnicy lub paradontozy. W skrajnych przypadkach wada zgryzu może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego lub dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

Istnieje wiele pozytywnych aspektów leczenia aparatem ortodontycznym, ale dla naszych pacjentów najważniejsze stają się ich własne odczucia:

  • Zdecydowanie większa pewność siebie
  • Radość z pięknego uśmiechu
  • Poprawa wymowy i funkcji żucia
  • Lepsza higiena jamy ustnej
  • Życie bez dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych i napięcia mięśni
  • Zapobieganie starciu zębów, przesunięciom i zaburzeniom zgryzu

W Dental Sense Medicover stawiamy na małoinwazyjne metody leczenia zawsze, kiedy tylko jest to możliwe. W związku z tym przed podjęciem decyzji o sposobie leczenia każdy pacjent jest poddany szczegółowym badaniom i diagnostyce, na podstawie których ustalamy indywidualny plan leczenia.

Usuwanie zębów jest niekiedy wskazane do osiągnięcia najlepszych efektów. Niemniej jednak stosowane przez nas nowoczesne technologie pozwalają wprowadzić zaawansowane i ulepszone procedury ortodontyczne, przy których ekstrakcja zębów jest coraz rzadziej konieczne.

  • Przez 2 godziny bezpośrednio po zabiegu powstrzymać się od jedzenia i picia
  • Przez dobę stosować tzw. „białą dietę” - czyli unikać barwiących pokarmów i napojów
  • W przypadku reakcji zębów na ciepło i zimno, stosować pasty i płukanki znoszące nadwrażliwość

Nie. Piaskowanie jest całkowicie bezpieczne dla szkliwa zębów i dziąseł. Naruszenie warstwy ochronnej zębów jest odwracalne po bardzo krótkim czasie. Trzymanie się zaleceń po higienizacji przyspiesza proces odbudowy warstwy ochronnej.

  • Przez 2 godziny bezpośrednio po zabiegu powstrzymać się od jedzenia i picia. Unikać również żucia gumy.
  • Przez co najmniej dobę unikać barwiących produktów.
  • Przez 12 godzin po zabiegu lakierowania nie należy myć zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest warunkiem zachowania zdrowia zębów. Istnieje wiele technik i akcesoriów do utrzymania higieny. Ich dobór w dużym stopniu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta (np. wiek, nadwrażliwość, zapalenie dziąseł, aparat ortodontyczny, implanty lub inne uzupełnienia protetyczne). Dlatego w klinice stomatologicznej Dental Sense Medicover stawiamy na indywidualny program higieny ustnej. Podczas wizyty profilaktycznej doradzimy Tobie w:

  • optymalnej metodzie mycia zębów,
  • korzystaniu z irygatorów,
  • wyborze właściwej szczoteczki i pasty do zębów,
  • wyborze odpowiednich akcesoriów oraz ich prawidłowym użyciu (np. nić dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe).

Tymczasem zwracamy uwagę na kilka podstawowych zasad:

  1. Wybieraj miękkie szczoteczki do zębów, aby podczas szczotkowania nie podrażniać dziąseł i nie odsłaniać szyjek zębowych. Wymieniaj szczoteczkę co 3-4 miesiące.
  2. Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie. Uważaj przy tym na prawidłową technikę. Zbyt energiczne szczotkowania może doprowadzić do powstania ubytków spowodowanych tarciem i w konsekwencji do nadwrażliwości zębów. Pamiętaj aby szczotkować nie tylko zęby, ale również dziąsła i język.
  3. Wybieraj pasty zawierające fluor. Wzmacniają one strukturę szkliwa oraz zapobiegają próchnicy. Pasty mogą posiadać różne dawki fluoru w zależności od wieku osoby.
  4. Używaj nić dentystyczną lub specjalne mini szczoteczki, które umożliwiają dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Pamiętaj, że zwykła szczoteczka wyczyści tylko 60% powierzchni zębów.
  5. Ogranicz pokarmy bogate w cukier, a szczególnie ich podjadanie między posiłkami. Naraża to zęby na niekorzystne działanie kwasów organicznych, co jest główną przyczyną powstania próchnicy.
  6. Jeżeli nie masz możliwości oczyszczenia zębów po posiłku, wypłucz usta przez 30 sekund – 1 minutę wodą lub najlepiej płynem do płukania. Dodatkowo możesz użyć gumy do żucia. Wybieraj jednak te zawierające ksylitol zamiast cukru.

Paradontoza może mieć wiele powodów. Główną przyczyną rozwoju choroby są bakterie, wywołane nieprawidłową higieną jamy ustnej. Płytka bakteryjną i kamień nazębny podrażniają dziąsła i powodują stan zapalny, który prowadzi do paradontozy. Dodatkowo istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • dieta uboga w niezbędne witaminy i minerały,
  • choroby współistniejące tj. cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, problemy z układem krążenia, obniżona odporność organizmu,
  • zmiany hormonalne, które towarzyszą menstruacji, ciąży, menopauzie,
  • wady zgryzu,
  • nieprawidłowo wykonane leczenie endodontyczne lub protetyczne.

Często spotykamy się z przeświadczeniem, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Niestety jest to błędne przekonanie. Stan zębów mlecznych ma duży wpływ na zdrowie zębów stałych. Pierwsze zęby u dziecka są słabo zmineralizowane oraz mają bardzo cienkie szkliwo. W związku z tym są bardziej podatne na działanie próchnicy, która w szybkim tempie atakuje kolejne zęby. Może to spowodować szereg problemów:

  • ból zębów, który wywołuje niepotrzebny stres i przykre doznania u dziecka. Wizyta w gabinecie wtedy gdy „boli” to najgorszy moment na wprowadzenie dziecka w świat zdrowych zębów,
  • wady zgryzu – wczesna utrata zębów mlecznych powoduje nieprawidłowy rozwój szczęki i żuchwy, w rezultacie zęby stałe nie mają wystarczającej ilości miejsca i rosną jeden nad drugim,
  • nieprawidłowy rozwój mowy oraz niska samoocena dziecka co może wpływać na kontakty z rówieśnikami,
  • wady rozwojowe zębów stałych, takie jak nieprawidłowy kształt zębów lub ubytki w szkliwie.

Najczęściej do osiągnięcia celu terapii potrzeba od 4 do 8 wizyt. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Nawet jeśli objawy są zbliżone, to możliwości regeneracyjne każdego organizmu są różne. Dlatego nie da się z góry jednoznacznie określić czasu trwania terapii.

W przypadku pacjentów wymagających rehabilitacji pozabiegowej optymalne są wizyty 2 razy w tygodniu. W przypadku pacjentów z dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych zaleca się wizyty raz w tygodniu.

Skuteczność metody Kinesiotapingu bazuje wyłącznie na odpowiedniej aplikacji plastra. Sam tejp nie jest nasączony żadną substancją leczniczą. Również jego kolor nie ma znaczenia. Plastry wykonane są z wysokiej jakości bawełny z warstwą 100% akrylu. Nie zawierają substancji toksycznych ani lateksu i są całkowicie hipoalergiczne. Swoimi właściwościami oraz grubością przypominają ludzką skórę.

Przeskakiwanie żuchwy może mieć wiele powodów. Najczęściej związane jest z nieprawidłową funkcją samego stawu skroniowo-żuchwowego (przyczyna pierwotna) lub może być związana z zaburzeniami w innym obszarze ciała np. w stawie krzyżowo biodrowym, górnym stawie głowy, stawie barkowym czy przejściu szyjno-piersiowym kręgosłupa.

Dentofobia to często ogromny, niemożliwy do opanowania strach przed leczeniem zębów. Do najczęstszych objawów dentofobii należą:

  • unikanie wizyt u stomatologa, do którego trafia się dopiero kiedy ból jest nie do wytrzymania,
  • odruchy wymiotne,
  • przyspieszone bicie serca,
  • spocone i trzęsące się ręce,
  • ból brzucha lub głowy,
  • spięcie,
  • paraliż ciała, w tym jamy ustnej.
  • Negatywne wspomnienia z dzieciństwa.
  • Niewłaściwa komunikacja z dzieckiem czy wręcz straszenie stomatologiem.
  • Nieprzyjemne doznania podczas wcześniejszych wizyt, np. Bolesna ekstrakcja zęba lub leczenie bez znieczulenia.
  • Strach przed bólem.
  • Wstyd przed aktualnym stanem jamy ustnej, strach przed krytyką.
  • Negatywna postawa dentysty.
  • Opowiadania rodziny, znajomych o przykrych doświadczeniach związanych z wizytą u stomatologa.

Nowoczesna stomatologia przede wszystkim kładzie nacisk na komfort pacjenta. Podczas kontaktu lekarza z pacjentem niezwykle istotną rolę odgrywa właśnie aspekt psychiczny i emocjonalny.

Pacjent ma przede wszystkim czuć się dobrze po przekroczeniu progu kliniki, ma czuć się bezpieczny i zrelaksowany. Dlatego też ważne jest aby klinika była miejscem, które kojarzy się z pozytywnymi emocjami, życzliwymi ludźmi, gdzie nade wszystko dba się o dobro pacjenta. Pacjent, który będzie czuł się zrelaksowany i bezpieczny, który będzie informowany o tym co się wokół niego dzieje podczas leczenia, będzie w stanie wykształcić w sobie pozytywne skojarzenia związane z leczeniem zębów. To z kolei przyczyni się do obniżenia lęku i strachu, zapomnienia o obawach, a w konsekwencji do pozbycia się dentofobii.

Gaz rozweselający odpręża i relaksuje. W przypadku 80% pacjentów powoduje znaczne obniżenie poziomu strachu. Dodatkowa opieka lekarza, który kontroluje sytuację i tłumaczy każdy kolejny krok, sprawia że leczenie przebiega w przyjaznej i spokojnej atmosferze.

Strzykanie w stawie może być związane z wieloma problemami. Zawsze warto jednak skonsultować to ze specjalistą. W wielu sytuacjach problem ze stawem może rozwiązać fizjoterapeuta bądź osteopata we współpracy ze stomatologiem.

Clear Aligner jest przede wszystkim dobrą metodą przy niewielkich wadach zgryzu. W takich przypadkach leczenie przebiega zwykle szybciej i taniej w porównaniu do aparatu stałego.

Nakładki Clear Aligner można również zastosować przy bardziej skomplikowanych wadach zgryzu, takich jak stłoczenie zębów, diastema, zgryz krzyżowy, zgryz głęboki czy inne. Do rozważenia pozostaje tylko kwestia kosztów leczenia w zależności od ilości planowanych etapów.

Clear Aligner może być noszony zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Trzeba natomiast pamiętać, że pożądany rezultat wymaga samodyscypliny i systematyczności. Nakładki Clear Aligner powinny być noszone co najmniej 20 godzin dziennie.

Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do noszenia tych nakładek.

Wszystko zależy od rodzaju leczonej wady zgryzu oraz samodyscypliny pacjenta. U większości pacjentów jest to szybszy proces niż przy zastosowaniu tradycyjnych aparatów. Zaletą w przypadku Clear Aligner jest możliwość precyzyjnego określenia czasu leczenia, który jest podawany pacjentowi przed rozpoczęciem leczenia.

Białe plamki na zębach mogą stanowić nie tylko problem estetyczny, ale również powodować nadwrażliwość zębów i zwiększone ryzyko próchnicy. Ich powstanie na powierzchni szkliwa może mieć wiele powodów:

  • spożycie wysokich dawek fluoru,
  • demineralizacja szkliwa spowodowana początkową próchnicą,
  • długie leczenie ortodontyczne,
  • przyjmowane leki,
  • urazy zębów mlecznych.

Dotychczasowe metody usuwania takich przebarwień nie przynosiły zadowalających efektów:

  • Terapia fluorowa – bardzo niska skuteczność, szczególnie w zaawansowanym przypadku,
  • Borowanie i wypełnienia – inwazyjne metody wymagające zbędnej w tym wypadku utraty zdrowych tkanek zęba.

Nie. Wybielić można tylko naturalne zęby. Dlatego w niektórych przypadkach w celu zapewnienia idealnej estetyki wymiana starych licówek, koron lub wypełnień jest najlepszą alternatywą.

Profesjonalnie wykonany zabieg wybielania jest bezbolesny. W niektórych przypadkach może wystąpić lekka nadwrażliwość zębów, która jednak ustępuje w ciągu kilku dni po wybielaniu.

Efekt wybielania utrzymuje się od 1 do 3 lat w zależności od nawyków żywieniowych. Bez względu na to, jaką metodę wybielania wybierzesz, istnieje kilka sposobów aby zachować biały uśmiech na dłużej:

  • utrzymuj prawidłową higienę jamy ustnej, regularnie szczotkuj i nitkuj zęby,
  • pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty,
  • nie pal papierosów,
  • ogranicz spożycie produktów barwiących takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, sos sojowy, kolorowe napoje (np. coca-cola, sok porzeczkowy, marchwiowy),
  • jedz pokarmy pobudzające tworzenie śliny takie jak: jabłka, truskawki, gruszki
  • płucz jamę ustną po jedzeniu, by barwniki spożywcze nie osadzały się na zębach.